Taky chcete grafika?

Zase další zbytečný seznam!?

Když se rozhlédnete po internetu a chcete najít vhodného grafika, tak máte celkem dost možností. Od různých katalogů, po odborné portály, až po klasické inzertní servery. Ty znalejší se začnou porozhlížet například na Dribbblu nebo na Behance. Tam všude ale většinou najdete stejné informace, jaké má každý grafik přímo na svém vlastním webu.  Ukázky prací ve formě větších či menších náhledů,  kontaktní e-mail či rovnou telefon, případně stručné údaje o získaném vzdělání či dosažených profesních úspěších. A tohle je jednoduše pro zodpovědný výběr toho správného profíka žalostně málo.

Vyvstala tedy spousta otázek. Čím se od ostatních katalogů a seznamů odlišit? Jak zaměstnavatelům zjednodušit výběr správného grafika? Co pomůže grafikovi při hledání vysněné zakázky či klienta?

Vznikl tak nápad na jednoduchý seznam grafiků, kteří nejenže projdou jakýmsi kvalitativním hodnocením, než se ve výpisu vůbec objeví, ale budou mít také u sebe několik atributů (hlavní profesní zaměření, orientační cena práce apod.), podle kterých je bude možné snadno hledat a třídit.

Prozatím jsou obecná kritéria výběru grafiků mírná, ale budou se průběžně měnit a hlavně přitvrzovat. Pokud je v katalogu umístěn někdo dnes, ale kvalita jeho práce bude mít sestupnou tendenci, tak z něj bude prostě vyřazen. Pokud někdo vytváří dechberoucí grafické návrhy, ale splněné termíny jsou pro něj neznámý pojem, tak nemá v katalogu rovněž co dělat. V katalogu tak časem najdete opravdu jen ty grafiky, kteří nejenže umí udělat vizuálně poutavý návrh webu, loga či plakátu, ale kteří mají například i tzv. soft skills.

Jak plánujeme katalog nadále rozvíjet?

Prostý seznam grafiků samozřejmě může svůj účel plnit celkem dobře, ale už teď jsou v plánu větší či menší vylepšení, která vše budou nadále rozvíjet a zlepšovat. Plánujeme například:

  • Hodnocení grafiků z mnoha rozličných hledisek, aby cena jejich práce, nebo ukázky výtvorů v portfoliu, sloužili jen jako doplňující informace při rozhodování, zda oslovený grafik je ten pravý.
  • Automatizovat samotný výběr grafika zadavatelem a dohlížet na to, aby každá poptávka byla vždy a bezodkladně grafikem vyřízena.
  • Dávat odbornou a věcnou odezvu grafikovi na jeho práci. A to zdaleka nejen z hlediska estetiky grafických návrhů.
  • Uvádět aktuální stav vytížení jednotlivých grafiků v přehledném kalendáři, aby si jak oni, tak zadavatelé mohli dobře plánovat svůj čas potřebný pro úspěšné dokončení projektu.
  • Nabízet navazující profesionální služby, aby klient k vybranému grafikovi získal například i kvalitní a profesionální převod vytvořených návrhů do HTML a CSS.

Další plány do budoucna

Tenhle katalog grafiků je v podstatě jen malá část toho, co plánujeme v budoucnu nabízet jak grafikům, tak i všem z řad zadavatelů grafické práce. Pokud bych mohl stručně načrtnout další vize, tak by to vypadalo asi takto:

  • Chceme zjednodušit způsob, jakým zadavatelé hledají vhodného grafika pro svůj projekt a jakým zaměstnavatelé najímají nové grafiky.
  • Plánujeme dohlížet na to, aby zadavatel grafické práce dostal ve formě dodaných návrhů vždy adekvátní protihodnotu za své peníze.
  • Rádi bychom grafiky aktivně vzdělávali a neustále rozvíjeli jejich schopnosti.
  • Chceme také vzdělávat samotné klienty, aby věděli, jak grafickou práci poptávat a jak si ohlídat její výslednou kvalitu.

Blog

Na něm najdete nejprve vše podstatné, co se bude týkat projektu samotného. Dozvíte se tedy o všech změnách a plánech, které potajmu kutíme. Postupně zde ale plánujeme uveřejňovat i odborné články, rozhovory, rady a další informace, které mohou být ku prospěchu jak grafikům, tak i laikům z řad zadavatelů grafické práce.

A to je prozatím vše

Samotný web se seznamem grafiků je zatím v neustálém vývoji a bude se tedy průběžně měnit a budou se na něm objevovat i nové stránky a užitečné funkce. Nechtěli jsme ale čekat na jeden vysněný dokonalý stav, kdy na webu bude vše a navíc perfektně odladěné a bude to trvat další týdny či měsíce, než ho spustíme. Proto zde nyní možná najdete drobné chyby či nesrovnalosti. Nikde však neuvádíme, že je to alfa nebo beta, jak bývá zvykem. Web je prostě vypuštěn do on-line světa a my hned můžeme začít sbírat první odezvu, na jejímž základě budeme vše dále ladit, měnit a doufáme, že i rapidně zlepšovat.

Celý projekt je dílem Antonína Pospíšila – grafika, webdesignera a lektora a Václava Jirovského – kodéra a programátora. Jako čestný betatester pak posloužil zkušený grafik a webdesigner Jan Kulda.

Pokud vás něco z toho zaujalo, nebojte se ozvat a nebo dále sledujte dění na tomto blogu, nebo na našem Twitteru.

 

 

 

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>