Experiment kolaborativního designu – grafický návrh e-shopu Hvezdnybazar.cz

 

V tomto článku bych vám rád představil takový malý experiment z oblasti grafického designu a webdesignu. Konkrétně pokus, jak představit běžnou práci profesionálního webového grafika široké veřejnosti. Ukázat, jak průběžně přemýšlí, co vše za podklady potřebuje pro svou práci, jak dlouho mu třeba trvá, než dostane od klienta zelenou na vytvořené návrhy… jo, a taky je to pokus, jak vyzkoušet, zda  na jednom návrhu může efektivně pracovat více grafiků najednou!

 

Na počátku všeho bylo slovo 

A na počátku tohoto příběhu byl jeden rozhovor. Můj rozhovor s paní Petrou Černou z asociace CZEPA na loňském World Usability Day v Praze (viz článek od Petera Kahouna), kde hledala někoho na výpomoc s grafickým designem pro jejich aktivity okolo projektu Hvězdný bazar. Já se nabídl, že pomohu a po krátkém povídání a výměně kontaktů jsme se rozloučili s tím, že si dáme další postup brzy vědět.

Uběhl nějaký čas a paní Černá se ozvala s prosbou, že proti původně plánovanému novému logu a CID by radši uvítala pomoc s návrhem nové verze e-shopu. Probrali jsme pár detailů a záhy na to se pustili do přípravy drátových modelů webu. A jelikož jsem volného času v té době neměl mnoho, tak jsem nabídl, že po dokončení mé části práce se pokusím sehnat někoho jiného, kdo místo mě vytvoří navazující grafické návrhy.

Během hledání vhodného kandidáta jsem na Twitteru narazil na článek od Filipa Zajace o „Pair Designu“, a dostal nápad, že by možná šlo spojit dvě věci dohromady. Tedy vytvořit grafiku e-shopu a k tomu zkusit formou párového návrhu (znáte lepší překlad?) spolupráci s alespoň jedním dalším grafickým designerem. No a ještě o tom třeba napsat na tento blog, vše řádně popsat pro laiky, udělat bohulibému projektu Hvězdný bazar trochu reklamu a ještě k tomu ideálně získat zpětnou odezvu od čtenářů.

Následovalo pár e-mailů, trocha přemýšlení a pak už začal vznikat tento článek.

 

 Představení účinkujících

  • Nejprve dáma, paní Petra Černá, která je v této situaci klientkou za asociaci CZEPA a pro kterou připravujeme zmiňovaný e-shop. Ona bude poskytovat hlavní feedback, vstupní podklady, ona má poslední slovo při schvalování a rozhodování, jak s projektem nakládat dál.
  • Dále pak David Morcinek, grafik z PragueBest, který bude hlavní osobou zodpovědnou za návrh grafiky. Od něj by měl vzniknout první návrh vybrané stránky a hlavní designy podstránek. On by měl primárně dávat odezvu na získanou kritiku, zjistit si všechna vstupní data od klientky, upřesnit si s ní zadání apod.
  • Posledním, a ne nedůležitým, je Filip Zajac, který kromě toho, že je také zkušený grafik, tak nám všem pomůže svým názorem a radami ohledně kolaborativního designu. Na něm bude výběr metod a nástrojů, které kolaborativní design umožňují a zefektivňují.

 

Zapojte se také!

Primárně je celá tato akce určena všem profesionálním grafikům z našeho katalogu ChciGrafika.cz, ale budeme moc rádi, když se zapojí prakticky kdokoliv. Stačí přidat radu, nebo svůj názor do komentářů pod aktuální návrhy. Nejlepší pak bude, když se dobrovolníci s trochou volného času přidají pomocí tvorby svých vlastních verzí grafických návrhů.

V dalším článku už tedy začneme na ostro s kompletací dat, upřesňováním zadání a zároveň si vytyčíme závazné termíny, aby bylo vůči klientovi jasně dáno, co a kdy může od nás očekávat.

 

P.S. Spolupachatelem projektu a autorem tohoto článku je Antonín Pospíšil.

P.P.S. Více informací o Hvězdném bazaru pak najdete na webu asociace CZEPA.

 

 

 

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>